Sommarkvällar, Malmöfestival, sushi och mer Prog 2023

Det har varit en hyfsad sommarvecka, med goda möjligheter att tillbringa tid på altanen. Självklart har en stor del av veckan handlat om skrivande, eller egentligen mer korrekt, läsande. Alltså korrekturläsning. Det blev plötsligt dessutom lite extra angeläget, då vi fått ett högintressant erbjudande för tryckning, som vi bara måste ta. I korthet innebär det att vi ska färdigställa fyra olika böcker inom de närmaste veckorna. En finns redan hos tryckeriet, en är inlagan klar till, och de andra två håller vi på för fullt med korrekturläsning av och så snart det är klart ska inlagan göras. Och sen … iväg!
Vi har hunnit med en runda till Malmö-festivalen också, som dock egentligen innebar lite för mycket folk, och kanske lite för varmt väder också.
Mot slutet av veckan fick jag tryggat biljetter till den fjärde konserten med Steve Hackett på Slagthuset i maj nästa år.
Veckan avrundades med en liten tur till Ystad, och sushi på favoritstället Oishii Ngon. Och så kvällen åter på altanen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: