
Redan i slutet av augusti började affärer som exempelvis Dollarstore fylla hyllorna med dekorationer, ljusstakar och ljusslingor för julen. I slutet av september började livsmedelsaffärerna sälja julmust, och nu har även vörtbrödet kommit upp i hyllorna. Men det är faktiskt fortfarande nästan två månader kvar till julafton. All denna årstidshysteri som främst drivs på av handeln, är ganska tröttsam. Media bidrar också en hel del. Knappt har vi hunnit in i augusti förrän man börjar prata om att hösten är här. En bit in i september brukar spådomarna komma som förutsäger att den kommande vintern blir en av de värsta i mannaminne. Strax därefter är det hög tid att tänka på Halloween. Som inte ens är en svensk tradition. Men handeln tjänar grova pengar på den. Det intressanta är att inte ens handeln själva hänger med i de här snabba svängningarna. Långt in på hösten kan man höra reklam på radion om att det är dags att tänka på sommarrabbaten och trädgårdsmöblerna. Snart är det också dags för mig att ta en lång paus från allt radiolyssnande, för att slippa höra all julmusik som spelas mer eller mindre dygnet runt åtminstone från slutet av november och även långt efter jul! Och snart är det väl också dags för det inskränkta men tyvärr numera årligt återkommande konspirationssnacket om att TV tänker stoppa Kalle Anka, eller att Sverige anpassar sig efter muslimerna och avvecklar Luciatraditionen och så vidare.
Nej, jag har ingenting emot julen. Jag vill bara hålla kvar lite av den där spänningen som fanns förr, då man tände första ljuset i adventsstaken och långsamt dag för dag kunde känna stämningen krypa allt närmare. Jag vill gärna ha vörtbröd (med russin), sill, köttbullar, rödbetssallad, kalkonsylta och den för vår del numera obligatoriska matjestårtan som helt klart står över all annan julmat.
Det är mysigt att sätta upp julbelysning i hemmet, höra knastret från den värmande kaminen, ställa fram vår svarta plastgran med lila belysning och så givetvis vår stadiga tradition med julsageträffen den 12 december. Naturligtvis också all dekorativ belysning i städer och byar.
Men fram till första advent får jag väl låta bli och lyssna på radio, ha skygglappar på när jag går och handlar och snabbt bläddra förbi alla annonser i tidningen och lika snabbt skrolla förbi allt juligt på sociala medier.