Stannar i Öved!

Gjorde en ny kraftansträngning idag på vinden, och nu finns det faktiskt ganska mycket golvyta. Det finns faktiskt en liten chans att jag ska klara deadline, som är sagt till den 31 augusti. (Följ den spännande fortsättningen)

I samband med dagens röjning var jag tvungen att ta ett beslut av ett lite annorlunda slag! När mina hundar – Yashica, Victor, Ronja och Enya – dog 2000, 2001, 2002 och 2004 begärde jag separat kremering, men har sedan aldrig riktigt kunnat besluta mig för vad jag skulle göra med askan. Hade väl redan från början tänkt mig att sprida den för vinden, men har aldrig riktigt kommit mig för att göra det.

Nu är det dock gjort! De har levt hela sina liv i Skomakarehuset i Öved, så de får stanna där. Under kvällen spred jag deras aska över stengärdet längst ned i trädgården, där de så många gånger har stuckit ut från trädgården på spännande hundäventyr.

Ett svar till “”

  1. Jag blev helt gripen af detta vackra meddelande, jag har sett alla hundarna och kommer var och en ihåg så väl.
     
    Vackert och rörande, fick en tåra i ögonen
     

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.