Har lämnat böcker som ska finnas med i Fantastikbokklubbens monter på Sci-Fi World nu i helgen i Malmö (29-30 april). Tyvärr har vi inte själv möjlighet att delta, så det är verkligt uppskattat att vi ändå får möjligheten att vara representerade där.
På väg under förmiddagen till Malmö, hörde jag trafikrapporten på Radio Malmöhus som meddelade att det var långa köer i centrum. Närmare bestämt vid klaffbron på väg in mot Västra Hamnen! Det var något med ”olämpligt uppställda bussar” eller nåt. Eftersom jag var på väg dit och en bokad tid, fick jag i sista stund ändra färdväg. Tur att jag fortfarande är hemmastadd i Malmö, och jag kom till den bokade tiden med god marginal. Sen det där med ”hemmastadd” kommer förvisso lite på kant när jag väl kommer in i Västra Hamnen. Trots att jag spenderat sådär tolv år av mitt liv i det området, är jag rätt vilse nu. Det är verkligen inte mycket som ser ut som det gjorde då. Förutom möjligen just klaffbron och ”Gängtappen” (gamla kontorsbyggnaden på det som en gång var Kockums) Å andra sidan kan man kosta på sig lite intressanta promenader i outforskade kvarter när det blir lite tid över. Och nu börjar jag ändå så smått bli bekant – eller nybekant – med området.
Igår hade vi i Sjöbo Fotoklubb besök av våra vänner i Lunds och Tyringes fotoklubbar. Det var dags att få reda på resultatet av vår gemensamma tävling kallad Bildkampen. En tävling som vi tog initiativ till under hösten förra året. Upplägget var två tema – Spegling och Övergivet – och alla tre klubbarna deltog med vardera sex bilder per tema. Totalt skulle sen sex bilder rangordnas i respektive tema, och poäng räknades på placeringen. Den klubb som hade lägst poäng vann. Slutresultatet var väldigt jämnt, och i Övergivet fick alla tre klubbarna lika många poäng. Slutresultat blev dock att vår klubb vann med 5 poäng mer än Lund, och 7 mer än Tyringe.
För att välja ut vår klubbs bilder hade vi tidigare en tävling kallad Internkampen, där vi röstade fram våra tävlingsbidrag.
För egen del hade jag nöjet att kunna få med två bilder (Ruinen och cykeln), varav en kom med bland de sex bilder vinnande bilderna i Bildkampen.
Med detta har vi också förhoppningen om ett fortsatt givande och intressant samarbete med våra nya fotovänner. Kollaget visar mina bilder som deltog i Bildkampen + ytterligare de två bilder som jag tävlade i Internkampen (men som inte kom med)