Snart semester – igen!

Har ägnat de senaste dagarna åt diverse förberedelser, så som exempelvis städning av husvagnen och att packa diverse grejer som kläder, och då även lite tåligare kläder, ryggsäck och givetvis HELA min kamerautrustning.
Och det är en del annat också som ska förberedas, innan en fotokompis och jag på torsdag morgon kopplar husvagnen och kör norrut med Dikanäs upp mot Vilhelmina som mål. Där ska vi tillbringa en vecka med diverse fotovandringar i fjällvärlden!
Det är faktiskt dock med lite blandade känslor!
Jag ser förvisso fram emot detta, eftersom det säkert blir både intressant och spännande att verkligen få testa min kamerautrustning, och inte minst att få återse fjällvärlden som jag sett en del av som liten, och förvisso ett kortvarigt besök i Jämtland 2005, men det blev bara tre stressade dagar på grund av mitt ressällskap den gången.
Men det blir samtidigt lite konstigt att resa så långt utan min älskade P! Det här blir faktiskt första gången sedan vi flyttade ihop för snart två år sedan som vi ska vara ifrån varann en hel vecka!
65-028

Även far besökte fjällvärlden även på egen hand! Det här var 1965 då han var 40 år gammal.