Utflykt till Borstbäcken (med fotoklubben)

Idag hade fotoklubben en trivsam utflykt till Borstbäcken, med dessutom soligt och fint väder. Det blev en vandring på cirka fem kilometer bland mängder med ramslök och vitsippor, och en stillsamt porlande bäck. Märks att nederbörden under ganska lång tid varit ganska sparsam.
Satt fint med nykokt knake efter promenaden också.

Borstbäcken är ett stycke natur som jag gärna återkommer till. Både för den vackra naturen och för dess dramatiska historia.

Annat jag skrivit om Borstbäcken

Spännande släktband
Bortsbäcken – en vandring mellan Täpparöd och Magnaröd
Borstbäcken 2013
Vanding längs Borstbäcken (2010)

Morgon i trädgården

Uppe tidigt denna söndagsmorgon. Kanske i tidigaste laget för dagens aktivitet. Men däremot behövs det inför morgondagens tripp. Ska stiga upp halv fem på måndagen, så jag behöver vara trött tidigt ikväll, så jag kan somna.

Så fick jag ju åter igen se ”våra” båda rådjur, som ofta besöker vår trädgård. Särskilt tidigt på förmiddagarna. Syns att de håller på att byta vinterpälsen.