Fantasy eller fantastik?!

Man hör ofta kommentaren – ”nä, jag läser inte fantasy”! Därmed har man stängt av sig själv från att läsa mina böcker! Men jag måste fundera! Är mina böcker renodlade fantasy?! Eller … vad exakt är egentligen fantasy? Ja, jag har en egen uppdiktad värld – Thiramaar – och det förekommer ett småfolk kallat kaldinier. Det finns trollkarlar, varav vissa utvalda dessutom har förmågan att hålla kontakt med gudarna. Dock … jag undviker att lösa problematiska frågor med magi. Min värld är snarare en uppdiktad variant av 1600-tal och 1700-tal mixat till ett slags historisk och fantasifull verklighet. Jag undviker att lösa svårlösta problem med magi och trolldom. Jag vill gärna trots fantasyvärlden ändå ha någon form av realism. Så … är mina böcker renodlad fantasy, eller är de kanske mer en form av fantastik?!

Å andra sidan … när man säger att ”man inte läser fantasy” … vad exakt syftar man egentligen på då? ”The man in the high castle” till exempel, är ju på sitt vis onekligen en fantasy. Trots sin spekulativa realism! Eller ”Outlander” med tidsresor som teoretiskt knappast är möjliga. Ändå är serien i hög grad trovärdig. Så var exakt går gränser mellan fantasy, fantastik och realism?! Mina böcker, vill jag påstå, pendlar någonstans mitt i den här smeten.

Tårtkalas, akuten, bilverkstad och inlagor

Söndagen innebar tårtkalas och födelsedagsfirande av en av våra kära vänner. Sen var det upp tidigt för en tur först till 47 i Skurup och hämta hyrbil, och sedan vidare till Svedala för att lämna bilen för lagning av parkeringsskada! Alltså åter igen på grund av någon oförsiktig jävel som antingen kört emot med bil, eller kundvagn på någon kundparkering! Ja, försäkringen tar det, men det innebär ju ändå en kostnad för oss på 3 000 kr i självrisk. Plus kostnad för hyrbil!  

Tisdagen upptogs av besök på Vårdcentralen, röntgen och därefter Akuten för min kärlek, med den osäkerhet och oro sådant alltid innebär. Det löste sig nog som det verkar, men behöver nog hålla lite koll framöver. Sen är det ju så – mår inte hon bra, gör ju inte jag det riktigt heller. Vi är ju ETT!

Så kunde vi efter åtskilliga turer med testläsning och korrekturarbete äntligen lämna vårt gemensamma feelgood/romance/erotika-projekt Räkna fräknar till tryck!

Under veckan har vi även kommit igång med planering inför den kommande Bokmässan i Lund i november, och det här är lite extra spännande då vi ska delta i samtal inför publik under mässan. Mer om det framöver.

En trevlig fikastund med våra fina grannar har vi också hunnit med, på veckans absolut varmaste dag.

Under fredagen kunde vi så hämta hem vår bil igen, nästan på dagen tio år efter att vi första gången hämtade ut den som ny hos Mazda-bilar i Malmö!

Veckan avrundas med att skapa inlagor till dels ännu en barnbok, och dels E-bok-versionen av Dödsgudinnans stenar. Och så går vi in i en ny ännu tajtare vecka!

Författarintervju (på Instagram)